Rugby League World Cup 2021 (RWLC2021) Fixtures released

RWLC2021 Fixtures released

The tournament fixtures for the RugRLWC2021 Rugby League World Cup Fixtures by League World Cup 2021 (RWLC2021) have today been released.

Showcasing an impressive line up of the best of world Rugby league the tournament will take place over 1 month between 23rd October and 27th November 2021.

Commencing in Newcastle on 23rd October the hosts England will take on Samoa in the first group game and culminating in a fantastic double header of both the men’s and women’s final at Old Trafford, Manchester on Sat 27th November.

The full fixture list is below and to register your interest for further details on this tournament please email info@vipmatchdays.com

 

NEWCASTLE

MENS GROUP A

ROUND: 1

England v Samoa

Sat 23 October – St James’ Park, Newcastle

14:30

(GMT)

 

HULL

MENS GROUP B

ROUND: 1

Australia v Fiji

Sat 23 October – The KCOM Stadium, Hull

19:30

(GMT)

 

NEWCASTLE

MENS GROUP B

ROUND: 1

Scotland v Italy

Sun 24 October – Kingston Park, Newcastle

14:30

(GMT)

 

LEEDS

MENS GROUP C

ROUND: 1

Jamaica v Ireland

Sun 24 October – Emerald Headingley Stadium, Leeds

17:00

(GMT)

 

WARRINGTON

MENS GROUP C

ROUND: 1

New Zealand v Lebanon

Sun 24 October – Halliwell Jones Stadium, Warrington

19:30

(GMT)

 

DONCASTER

MENS GROUP A

ROUND: 1

France v Greece

Mon 25 October – The Keepmoat Stadium, Doncaster

14:30

(GMT)

 

ST HELENS

MENS GROUP D

ROUND: 1

Tonga v Papua New Guinea

Tue 26 October – Totally Wicked Stadium, St Helens

19:30

(GMT)

 

LEIGH

MENS GROUP D

ROUND: 1

Wales v Cook Islands

Wed 27 October – Leigh Sports Village, Leigh

19:30

(GMT)

 

COVENTRY

MENS GROUP B

ROUND: 2

Australia v Scotland

Fri 29 October – Ricoh Arena, Coventry

19:30

(GMT)

 

NEWCASTLE

MENS GROUP B

ROUND: 2

Fiji v Italy

Sat 30 October – Kingston Park, Newcastle

14:30

(GMT)

 

BOLTON

MENS GROUP A

ROUND: 2

England v France

Sat 30 October – University of Bolton Stadium, Bolton

17:00

(GMT)

 

LEEDS

MENS GROUP C

ROUND: 2

New Zealand v Jamaica

Sat 30 October – Emerald Headingley Stadium, Leeds

19:30

(GMT)

 

LEIGH

MENS GROUP C

ROUND: 2

Lebanon v Ireland

Sun 31 October – Leigh Sports Village, Leigh

14:30

(GMT)

 

DONCASTER

MENS GROUP A

ROUND: 2

Samoa v Greece

Sun 31 October – The Keepmoat Stadium, Doncaster

17:00

(GMT)

 

ST HELENS

MENS GROUP D

ROUND: 2

Tonga v Wales

Mon 1 November – Totally Wicked Stadium, St Helens

19:30

(GMT)

 

WARRINGTON

MENS GROUP D

ROUND: 2

Papua New Guinea v Cook Islands

Tue 2 November – Halliwell Jones Stadium, Warrington

19:30

(GMT)

 

LEEDS

MENS GROUP C

ROUND: 3

New Zealand v Ireland

Fri 5 November – Emerald Headingley Stadium, Leeds

19:30

(GMT)

 

SHEFFIELD

MENS GROUP A

ROUND: 3

England v Greece

Sat 6 November – Bramall Lane, Sheffield

14:30

(GMT)

 

NEWCASTLE

MENS GROUP B

ROUND: 3

Fiji v Scotland

Sat 6 November – Kingston Park, Newcastle

17:00

(GMT)

 

ST HELENS

MENS GROUP B

ROUND: 3

Australia v Italy

Sat 6 November – Totally Wicked Stadium, St Helens

19:30

(GMT)

 

LEIGH

MENS GROUP C

ROUND: 3

Lebanon v Jamaica

Sun 7 November – Leigh Sports Village, Leigh

12:00

(GMT)

 

MIDDLESBROUGH

MENS GROUP D

ROUND: 3

Tonga v Cook Islands

Sun 7 November – Riverside Stadium, Middlesbrough

14:30

(GMT)

 

WARRINGTON

MENS GROUP A

ROUND: 3

Samoa v France

Sun 7 November – Halliwell Jones Stadium, Warrington

17:00

(GMT)

 

DONCASTER

MENS GROUP D

ROUND: 3

Papua New Guinea v Wales

Mon 8 November – The Keepmoat Stadium, Doncaster

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Tue 9 November

LEEDS

WOMENS GROUP A

ROUND: 1

England Women v Brazil Women

Emerald Headingley Stadium, Leeds

14:30

(GMT)

 

LEEDS

WOMENS GROUP A

ROUND: 1

Papua New Guinea Women v Canada Women

Emerald Headingley Stadium, Leeds

17:00

(GMT)

 

***

Double Header

Wed 10 November

YORK

WOMENS GROUP B

ROUND: 1

New Zealand Women v France Women

LNER Community Stadium, York

17:00

(GMT)

 

YORK

WOMENS GROUP B

ROUND: 1

Australia Women v Cook Islands Women

LNER Community Stadium, York

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Thu 11 November

LONDON

WHEELCHAIR GROUP A

ROUND: 1

Spain Wheelchair v Norway Wheelchair

The Copper Box Arena, London

17:00

(GMT)

 

LONDON

WHEELCHAIR GROUP A

ROUND: 1

England Wheelchair v Australia Wheelchair

The Copper Box Arena, London

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Fri 12 November

SHEFFIELD

WHEELCHAIR GROUP B

ROUND: 1

France Wheelchair v Wales Wheelchair

The EIS Sheffield

11:00

(GMT)

 

SHEFFIELD

WHEELCHAIR GROUP B

ROUND: 1

Scotland Wheelchair v USA Wheelchair

The EIS Sheffield

13:30

(GMT)

 

SHEFFIELD

WHEELCHAIR GROUP B

ROUND: 1

Scotland Wheelchair v USA Wheelchair

Fri 12 November – The EIS Sheffield

13:30

(GMT)

 

***

HUDDERSFIELD

MENS FINALS

ROUND: MENS QUARTER FINAL

Group B Winner v Group C Runner-Up

Fri 12 November – The John Smith’s Stadium, Huddersfield

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Sat 13 November

LIVERPOOL

WOMENS GROUP A

ROUND: 2

England Women v Canada Women

Anfield, Liverpool

12:00

(GMT)

 

LIVERPOOL

MENS FINALS

ROUND: MENS QUARTER FINAL

Group A Winner v Group D Runner-Up

Anfield, Liverpool

14:30

(GMT)

 

***

Double Header

Sat 13 November

HULL

WOMENS GROUP A

ROUND: 2

Papua New Guinea Women v Brazil Women

The KCOM Stadium, Hull

17:00

(GMT)

 

HULL

MENS FINALS

ROUND: MENS QUARTER FINAL

Group C Winner v Group B Runner-Up

The KCOM Stadium, Hull

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Sun 14 November

LONDON

WHEELCHAIR GROUP A

ROUND: 2

England Wheelchair v Spain Wheelchair

The Copper Box Arena, London

12:00

(GMT)

 

LONDON

WHEELCHAIR GROUP A

ROUND: 2

Australia Wheelchair v Norway Wheelchair

The Copper Box Arena, London

14:30

(GMT)

 

BOLTON

MENS FINALS

 

ROUND: MENS QUARTER FINAL

Group D Winner v Group A Runner-Up

Sun 14 November – University of Bolton Stadium, Bolton

14:30

(GMT)

 

***

Double Header

Sun 14 November

YORK

WOMENS GROUP B

ROUND: 2

New Zealand Women v Cook Islands Women

LNER Community Stadium, York

17:00

(GMT)

 

YORK

WOMENS GROUP B

ROUND: 2

Australia Women v France Women

LNER Community Stadium, York

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Mon 15 November

SHEFFIELD

WHEELCHAIR GROUP B

ROUND: 2

France Wheelchair v Scotland Wheelchair

The EIS Sheffield

17:00

(GMT)

 

SHEFFIELD

WHEELCHAIR GROUP B

ROUND: 2

Wales Wheelchair v USA Wheelchair

The EIS Sheffield

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Wed 17 November

LONDON

WHEELCHAIR GROUP A

ROUND: 3

Australia Wheelchair v Spain Wheelchair

The Copper Box Arena, London

11:00

(GMT)

 

LONDON

WHEELCHAIR GROUP A

ROUND: 3

England Wheelchair v Norway Wheelchair

The Copper Box Arena, London

13:30

(GMT)

 

***

Double Header

Wed 17 November

LEEDS

WOMENS GROUP A

ROUND: 3

Canada Women v Brazil Women

Emerald Headingley Stadium, Leeds

17:00

(GMT)

 

LEEDS

WOMENS GROUP A

ROUND: 3

England Women v Papua New Guinea Women

Emerald Headingley Stadium, Leeds

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Thu 18 November

SHEFFIELD

WHEELCHAIR GROUP B

ROUND: 3

France Wheelchair v USA Wheelchair

The EIS Sheffield

11:00

(GMT)

 

SHEFFIELD

WHEELCHAIR GROUP B

ROUND: 3

Wales Wheelchair v Scotland Wheelchair

The EIS Sheffield

13:30

(GMT)

 

***

Double Header

Thu 18 November

YORK

WOMENS GROUP B

ROUND: 3

France Women v Cook Islands Women

LNER Community Stadium, York

17:00

(GMT)

 

YORK

WOMENS GROUP B

ROUND: 3

Australia Women v New Zealand Women

LNER Community Stadium, York

19:30

(GMT)

 

LEEDS

MENS FINALS

ROUND: SEMI FINAL

Quarter Final Winner v Quarter Final Winner

Fri 19 November – Elland Road, Leeds

19:45

(GMT)

 

LONDON

MENS FINALS

ROUND: SEMI FINAL

Quarter Final Winner v Quarter Final Winner

Sat 20 November – The Emirates Stadium, London

14:30

(GMT)

***

Double Header

Sun 21 November

SHEFFIELD

WHEELCHAIR FINALS

ROUND: WHEELCHAIR SEMI FINAL

Group B Winner v Group A Runner-Up

The EIS Sheffield

12:00

(GMT)

 

SHEFFIELD

WHEELCHAIR FINALS

ROUND: WHEELCHAIR SEMI FINAL

Group A Winner v Group B Runner-Up

The EIS Sheffield

14:30

(GMT)

 

SHEFFIELD

WHEELCHAIR FINALS

ROUND: WHEELCHAIR SEMI FINAL

Group A Winner v Group B Runner-Up

Sun 21 November – The EIS Sheffield

14:30

(GMT)

 

***

Double Header

Mon 22 November

YORK

WOMENS FINALS

ROUND: WOMENS SEMI FINAL

Group B Winner v Group A Runner-Up

LNER Community Stadium, York

17:00

(GMT)

 

YORK

WOMENS FINALS

ROUND: WOMENS SEMI FINAL

Group A Winner v Group B Runner-Up

LNER Community Stadium, York

19:30

(GMT)

 

LIVERPOOL

WHEELCHAIR FINALS

ROUND: WHEELCHAIR FINAL

Semi Final Winner v Semi Final Winner

Fri 26 November – M&S Bank Arena, Liverpool

19:30

(GMT)

 

LIVERPOOL

WHEELCHAIR FINALS

ROUND: WHEELCHAIR FINAL

Semi Final Winner v Semi Final Winner

Fri 26 November – M&S Bank Arena, Liverpool

19:30

(GMT)

 

***

Double Header

Sat 27 November

MANCHESTER

WOMENS FINALS

ROUND: WOMENS FINAL

Semi Final Winner v Semi Final Winner

Old Trafford, Manchester

14:15

(GMT)

 

MANCHESTER

MENS FINALS

ROUND: MEN’S FINAL

Semi Final Winner Semi Final Winner

Old Trafford, Manchester

17:00

(GMT)